Czosnek to jedno z najbardziej cenionych warzyw sadzonych w ogrodach. Ceniony jest głównie za swoje właściwości lecznicze, jak również za smak oraz wartości odżywcze.
Kiedy sadzić czosnek?
Rozróżniamy dwa typu czosnku: wiosenny i zimowy. Na wiosnę sadzimy czosnek, który nie tworzy kwiatostanów, tzw. czosnek jary (polecamy odmianę Jarus). Natomiast jesienią sadzimy czosnek ozimy, który wytwarza pędy kwiatostanowe – i tu warto zwrócić uwagę na odmiany Harnaś i Ornak. Czosnek wiosenny sadzimy od marca do max. 10 kwietnia. Czosnek jary najlepiej wysadzać w drugiej połowie października.
Uprawa czosnku
Czosnek jest bardzo wymagającym warzywem, jeśli chodzi o glebę i nawożenie. Podłoże powinno być żyzne i bogate w próchnicę. Dlatego najlepiej sadzić go w drugim roku po oborniku. Warto również wymieszać glebę z torfem odkwaszonym, co znacznie poprawi jego strukturę.
Jak sadzić czosnek?
Po podzieleniu główki czosnku na ząbki, sadzimy te największe (z małych ząbków uzyskamy mniejsze główki) na głębokość 5 cm, w odstępach 5-10 cm, w rzędach oddalonych o ok. 30 cm. Czosnek jary zbieramy kiedy ma 50-60% zaschniętych liści, zwykle jest to na przełomie lipca i sierpnia. Czosnek ozimy zwykle wykopujemy w lipcu.
Dlaczego warto sadzić czosnek?
Duża zawartość w czosnku allicyny (1 mg allicyny ma siłę działania 15 mg penicyliny) sprawia, że ma on bardzo szerokie zastosowanie w medycynie.
Działanie czosnku:
- przeciwwirusowe,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybiczne,
- przeciwalergiczne,
- przeciwnowotworowe.
Ponadto czosnek spowalnia procesy starzenia, oczyszcza krew i obniża jej ciśnienie oraz rozszerza naczynia krwionośne.