Lato w pełni – w tym roku wyjątkowo kapryśne. Rośliny w naszych ogrodach narażone są nie tylko na uszkodzenia podczas gwałtownych burz, ale również bardzo wysokie temperatury. O czym należy pamiętać podczas najbardziej upalnych dni i jak pomóc roślinom ogrodowym przetrwać nawet ekstremalnie wysokie temperatury? Poznaj kilka najważniejszych zasad.
Rośliny odporne na suszę – które gatunki roślin dobrze znoszą upały?
W naszych ogrodach są rośliny, które doskonale czują się nawet w najbardziej upalne dni, kiedy słońca nie zasłaniają nawet niewielkie obłoki. Do roślin, które lubią suszę zaliczyć można przede wszystkim szeroką grupę bylin (np. rojniki, rozchodniki czy smagliczki), niektóre krzewy (tj. pigwowce, lilaki czy mniejsze – pięciorniki).
Jeśli obawiamy się wysokich temperatur lub dysponujemy wyjątkowo nasłonecznioną działką powinniśmy zdecydować się na posadzenie takich gatunków drzew, które nie wymagają dużej wilgotności podłoża. W takich warunkach nie musimy się martwić o bardzo dekoracyjne drzewo, jakim jest miłorząb japoński, który nie tylko świetnie znosi upały, ale również mróz i silny wiatr.
Wysokie temperatury i niską wilgotność toleruje również berberys zwyczajny, jałowiec pospolity, kosodrzewina czy rokitnik.
Jak chronić rośliny przed upałami?
Po pierwsze – podlewanie
Aby skutecznie ochronić rośliny w ogrodzie przed upałami należy pamiętać przede wszystkim o regularnym podlewaniu. Co ważne – nigdy nie wolno polewać wodą roślin w godzinach między 10 a 18 , ponieważ słońce najprawdopodobniej spali liście i łodygi roślin.
Najlepsze efekty daje podlewanie wczesnym rankiem (nawet o godzinie 4 czy 5, jednak nie później niż do godziny 8) lub – ewentualnie – bardzo późnym wieczorem (w okolicach godziny 23). Zawsze pamiętać należy o zasadzie: podlewamy podłoże a nie rośliny!
Po drugie – ochrona podłoża przed wysychaniem
Wrażliwe rośliny warto dodatkowo zabezpieczyć przed nadmierną utratą wody. W tym celu powinno się ściółkować glebę wokół roślin grubą warstwą kory sosnowej, która zapobiegnie szybkiej i nadmiernej utraty wody z podłoża. Ściółkowanie korą sosnową pomoże roślinom przetrwać najtrudniejsze warunki nie tylko latem, ale również późną jesienią czy wiosną (warstwa kory sosnowej zabezpiecza bryłę korzeniową również przed przymrozkami).
Dowiedz się więcej o ZASTOSOWANIU KORY SOSNOWEJ W OGRODZIE http://zielonaoaza.com.pl/kora-sosnowa-poradnik/
Po trzecie – dodatkowe wspomaganie czyli HYDROBOX
To opcja przede wszystkim dla tych, którzy obawiają się o stan swoich roślin w ogrodzie po powrocie z wakacyjnego wypoczynku. Nawet jeśli poprosimy sąsiadów czy bliskich o podlewanie może okazać się, że zbyt silne promienie słoneczne i wysoka temperatura spowodują zbytnie przesuszenie podłoża. Sposób na to jest prosty ? wystarczy zaopatrzyć się w geokompozyt absorbujący wodę, czyli HYDROBOX.
HYDROBOX magazynuje wodę z podlewania lub opadów, dzięki czemu zmniejsza konieczność podlewania roślin nawet trzykrotnie!
Dowiedz się więcej o HYDROBOXIE http://zielonaoaza.com.pl/jak-zadbac-o-rosliny-latem-urlopowe-sos/