Chcesz posadzić w swoim ogrodzie drzewo jabłoni? Tylko jaką odmianę wybrać, skoro na naszym rynku jest ich tak dużo?! Już śpieszymy z pomocą!
Pamiętasz smak jabłka z dzieciństwa? Wspaniała papierówka zerwana w sadzie dziadka, przepyszna, aromatyczna Kosztela, czy też wspaniały smak Koksy Pomarańczowej w wypiekach babci. W dzisiejszych czasach coraz trudniej dostępne są te stare odmiany jabłoni, ponieważ zostały wyparte przez inne, preferowane przez sadowników głównie z powodów handlowych. Owoce starych jabłoni nie są tak piękne i błyszczące oraz gorzej znoszą transport. A więc dlaczego warto sadzić stare odmiany jabłoni, nie licząc wartości sentymentalnych?
Stare odmiany jabłoni zalety
Stare odmiany jabłoni mają wiele zalet. Są przede wszystkim:
- wytrzymałe na mrozy,
- odporne na choroby,
- odporne na szkodniki,
- łatwe w uprawie.
Jakie stare odmiany jabłoni warto mieć w sadzie?
Papierówka Oliwka Żółta – bardzo popularna nadbałtycka odmiana. Charakteryzuje się owocami średniej wielkości o jasno zielonej barwie (dojrzałe owoce są prawie jasno żółte). Miąższ Oliwki Żółtej jest biały, soczysty, kruchy. W smaku początkowo kwaśny, a później w pełnej dojrzałości słodko kwaśny. Owoce zbieramy pod koniec lipca, bądź na początku sierpnia. Owoce jabłoni Oliwka Żółta świetnie nadają się na kompoty, dżemy oraz do bezpośredniego spożycia.
Zapylacze: Koksa Pomarańczowa, Gloster, Gala
Szara Reneta – stara francuska odmiana. Owoce średnie lub duże o grubej, chropowatej, oliwkowo – szarej skórce. Miąższ winny, kwaskowaty, o lekkim korzennym posmaku. Owocują na koniec września lub na początek października. Owoce Szarej Renety są idealne do ciast, surówek, kompotów oraz do różnego rodzaju potraw mięsnych.
Zapylacze: Złota Reneta, Koksa Pomarańczowa, Gala
Złota Reneta – wspaniała angielska odmiana. Charakteryzuje się dużą odpornością na mróz. Owoce są koloru złocisto – żółtego, skórka błyszcząca i gładka. Miąższ jest bardzo smaczny, soczysty i jędrny. Złota reneta owocuje w drugiej połowie września, ale owoce dają się przechowywać nawet do marca. Wspaniałe do bezpośredniego spożycia, do ciast oraz na przetwory.
Zapylacze: Koksa Pomarańczowa, Idared, Cortland
Koksa Pomarańczowa – jabłka tej odmiany charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i wspaniałym zapachem. Owoce są żółte z czerwono – pomarańczowym rumieńcem, który pokrywa cały owoc. Miąższ mocno pachnący, słodki, soczysty z nuta pomarańczy. Jabłka Koksy Pomarańczowej zbieramy pod koniec września lecz do jedzenia na surowo nadają się po odleżeniu w chłodzie do października. Owoce świetnie nadają się do ciast.
Zapylacze: Gala, Idared, Złota Reneta
Kosztela – bardzo stara polska odmiana, najbardziej chyba znana z tego, że była to ulubiona odmiana króla Jana III Sobieskiego i jego żony królowej Marysieńki. Nic dziwnego, ponieważ jabłka tej odmiany są niesamowicie słodkie. Owoce są średniej wielkości jasnozielone żółto zielone z lekkim rumieńcem. Jabłka Koszteli w połowie września, ale swój niepowtarzalny smak uzyskują po odleżeniu w chłodnym miejscu od października do grudnia. Jest to typowa odmiana deserowa, która raczej nie nadaje się na przetwory.
Zapylacze: James Greiven, Boiken, Gloster
Jak sadzić jabłonie?
Pomimo tego, że jabłonie nie mają wygórowanych wymagań co do gleby, warto przy sadzeniu wzbogacić glebę o torf ogrodniczy. Wykopujemy dołek odpowiednio duży, aby zmieścić korzenie bez konieczności ich zginania i mieszamy torf z ziemią. Możemy również dodać nawozu długo działającego typu Osmocote.
Po umieszczeniu sadzonki jabłoni w dołku, obsypujemy ją uzyskanym podłożem i ugniatamy je wokół pnia, aby powstała tzw. misa, która ułatwi podsiąkanie wody. Na koniec obficie podlewamy. Przez pierwsze tygodnie drzewko należy regularnie podlewać.
Po stare odmiany jabłoni zapraszamy do naszych sklepów: http://zielonaoaza.com.pl/sklepy/