Luty to często najzimniejszy miesiąc w roku. Niestety, duże różnice temperatur są bardzo niebezpieczne dla roślin w ogrodzie, w związku z czym musisz zadbać o ich dobre zabezpieczenie i regularnie kontrolować stan osłon. Co jeszcze robimy w ogrodzie w lutym?
Każdy miłośnik zieleni z niecierpliwością wyczekuje pierwszych cieplejszych dni, by móc z zapałem zabrać się za porządkowanie zimowego ogrodu. Często jednak zalegający śnieg i aura nie pozwalają na rozpoczęcie prac – dowiedz się, co wówczas możesz robić, by dobrze przygotować swój ogród na nadejście długo oczekiwanej wiosny.
Luty w ogrodzie – poradnik
Spacerując po swoim zasypanym śniegiem ogrodzie staraj się zawsze zwracać uwagę na stan osłon, które mają chronić rośliny przed skrajnymi temperaturami. Silny wiatr lub zwierzęta mogły uszkodzić te zabezpieczenia, powodując narażenie pni czy korzeni na przemrożenie. Popraw więc włókniny otulające krzewy, uzupełnij też korę sosnową, którą obsypałeś wokół pni – ściółka z kory sosnowej skutecznie uchroni korzenie przed przemarznięciem i uszkodzeniem.
Jeśli na gałęziach drzew i krzewów zalega śnieg – postaraj się delikatnie go usunąć. Zamarznięta pokrywa śnieżna jest ciężka i może połamać konary, powodując nieestetyczną deformację rośliny.
Pamiętaj, by w miarę możliwości unikać spacerowania po zamarzniętym trawniku, bo może to skutkować uszkodzeniem darni, którą będzie trzeba uzupełnić na wiosnę. Podczas odśnieżania podjazdu do domu należy unikać gromadzenia śniegu na trawnikach i rabatach, gdyż zalegająca warstwa lodu spowoduje gnicie trawy i roślin.
W zimowym ogrodzie pamiętaj o:
- usuwaniu śniegu zalegającego na gałęziach drzew i krzewów,
- kontrolowaniu osłon i zabezpieczeń roślin,
- usuwaniu lodu i brył śnieżnych z trawnika,
- wysiewie nasion na rozsady,
- skontrolowaniu stanu narzędzi ogrodniczych,
- wykonaniu pierwszych cięć drzew i krzewów owocowych.
Przeczytaj o WYSIEWANIU NASION W STYCZNIU http://zielonaoaza.com.pl/nasiona-roslin-kiedy-kupowac/