Świdośliwa Lamaracka jest rośliną cieszącą się coraz większym zainteresowaniem polskich miłośników ogrodów. I wcale nas to nie dziwi – kwitnąca świdośliwa wygląda zachwycająco i po prostu przepięknie, a jej owoce mają wyborny smak!
Świdośliwa ma bardzo wysokie walory dekoracyjne, nie wymaga przycinania, gdyż jej naturalny pokrój jest zwarty i elegancki. Świetnie prezentuje się zarówno jako centralny punkt danej części ogrodu, jak i w formie oryginalnego żywopłotu.
Świdośliwa – charakterystyka rośliny
Jest to krzew lub niewielkie drzewo (osiągające od 2 do 6 metrów wysokości), który obsypuje się białymi kwiatami między kwietniem a majem. Owoce są niezwykle słodkie i bogate w witaminy oraz substancje mineralne. Można je spokojnie porównać pod tym względem nawet z borówką amerykańską.
Owoce świdośliwy mają nieocenione walory – przeciwdziałają nowotworom oraz starzeniu się skóry. Dojrzewają w lecie (czerwiec, lipiec) i można je spożywać na surowo, jak i przetwarzać na różne sposoby (z powodzeniem można z nich wytwarzać soki, dżemy i nalewki).
Kolejną zaletą świdośliwy jest łatwość uprawy, ponieważ ma małe wymagania glebowe i jest bardzo odporna na mróz. Podłoże pod świdośliwę powinno być przepuszczalne, dlatego warto przy sadzeniu przemieszać ziemię z torfem ogrodniczym (może być kwaśny) lub podłożem uniwersalnym. Świdośliwa nie lubi gleb podmokłych i przesuszenia. Praktycznie nie choruje i rzadko atakują ją szkodniki, dzięki czemu nadaje się do uprawy ekologicznej.