Zima już powoli się z nami żegna, a więc coraz częściej myślimy o pracach, które musimy wykonać w ogrodzie. Bardzo ważną sprawą pod koniec lutego są wiosenne opryski drzew owocowych. Są to najważniejsze opryski w całym sezonie. Wykonane w odpowiedni sposób oraz w stosownych warunkach pogodowych ochronią nasze rośliny przed szkodnikami i chorobami w czasie wegetacji. Aby pierwsze wiosenne opryski drzew owocowych były skuteczne trzeba pamiętać o tym, że:
- pierwszy oprysk wykonujemy w fazie zamkniętych pąków liściowych, w fazach rozwoju liści oraz w fazie zamkniętych pąków kwiatowych i w czasie kwitnienia,
- opryskujemy dokładnie wszystkie gałęzie i pędy,
- zabieg wykonujemy przy odpowiednich warunkach pogodowych: powinno być bezwietrznie, ciepło (większość preparatów stosujemy w temp. powyżej 6 stopni C), bez deszczu (środek ochronny może zostać zmyty i będziemy zmuszeni powtórzyć oprysk) oraz pochmurnie (aby nie poparzyć pędów),
- musimy dobrać odpowiedni środek ochrony roślin.
Jeżeli chcemy, aby nasze drzewa owocowe plonowały obficie, a owoce były wysokiej jakości, nie możemy zaniedbać wiosennych oprysków.
Jakie opryski wykonujemy wiosną?
Najczęściej stosowanymi grzybobójczymi środkami ochrony roślin o tej porze roku są:
Syllit 65 WP– środek grzybobójczy stosowany głownie do ochrony drzew owocowych przed chorobami grzybowymi takimi jak kędzierzawość liści brzoskwini, plamistość liści drzew pestkowych, torbiel śliwy oraz parch jabłoni i gruszy. Oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini wykonujemy przed pękaniem pąków kwiatowych. Natomiast jeśli chodzi o parcha jabłoni i parcha gruszy, Syllit 65 WP stosujemy w fazie zielonego pąka.
Miedzian 50 WP – jest to środek grzybobójczy do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych, roślinach ozdobnych i warzywnych. Miedzian 50 WP używamy głownie w walce z parchem jabłoni i gruszy, jak i również z kędzierzawością brzoskwini.
Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych
Koniec lutego to również świetny czas na walkę ze szkodnikami drzew owocowych. W fazie pękających pąków stosujemy preparaty na bazie oleju parafinowego np. Promanal 60 EC, Treol 770 EC bądź Catane 800 EC. Używając tych preparatów zwalczymy jaja lub stadia larwalne szkodników próbujących przezimować na naszych drzewach. Robiąc oprysk tymi środkami ochrony roślin pozbędziemy się jaj i larw przędziorka owocowca oraz misecznika śliwowego.
Wykonując każdy oprysk bardzo ważne jest, aby postępować wg. zamieszczonej na opakowaniu instrukcji i zachować wszystkie możliwe środki ostrożności (maska, okulary ochronne, rękawice).
Zapraszamy po ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN DO WIOSENNYCH OPRYSKÓW do naszych sklepów stacjonarnych w Brzozowie, Sanoku i Zabłotcach. http://zielonaoaza.com.pl/sklepy/